Свекърът-всезнайко или приятелят, който "е чел за това в интернет"
Снимка: Shutterstock
Щом има дете в семейството, много родители, наред с приятели и дори познати се чувстват едва ли не длъжни да изказват всевъзможни житейски съвети от гледна точка на опита си и собствената си, субективна преценка.
BBC посвещава материал на темата. Авторите му посочват, че съществуват 10 вида външни за семейството хора, които дават дразнещи съвети и рекламират собственото си, неправилно поведение.
Родителите трябва да ги избягват. Става дума за следните личности:
1. Автори на наставнически книги със съвети за родители. Има повече от 70 000 такива само на пазара във Великобритания, посочва Би Би Си. В голяма степен тези лъскави корици с красиви снимки на деца и бебета крият послания, които ограбват родителите от собствените им, уникални сили за вземане на решения.
2. Непоносимо компетентни приятели и приятелски семейства. От типа двойки, в които мъжът готви органична зеленчукова закуска или жената учи детето думи на каталонски.
3. Личности от категорията „Животът ми се разпада и всичко около мен е очевидна каша, но нека ти дам един-два съвета за децата”. Хора, които не са виждали своите деца едва ли не от десетилетие насам.
4. Подцененият свекър или тъща - опасно близки. Тези фигури пък могат да внасят провокативно смущение в живота на новия родител.
5. Любителят на всичко френско (а може и западно), който разказва как в чужбина всичко се прави по-добре. Колко по-мили и възпитани са там децата. Колко по-добре облечени.
6. Човекът от типа „Чел съм за това в интернет”. Проблемът е, че всеки чете в интернет. А и не всичко в живота се върши чрез следване на инструкции.
7. Свръхспособният. Този, който чете ума на чуждите деца. „Мисля, че е гладна”, казва той. „Смятам, че иска да седне някъде”, добавя. И други подобни.
8. Бащата, вманиачен по екипировката за деца – бебешки колички, велосипеди, аксесоари за автомобила. Този тип човек винаги иска да сподели. Всъщност, да споделя и споделя непрестанно. Уви, част от душата на всеки мъж е посветена на екстремно внимание към детайла.
9. Лекари аматьори. Хора от типа „доктор Google знае всичко”. „Експерти” по детско развитие, готови да дават съветите си безплатно и щедро.
10. Приятелят, който казва „за това нещо не може да се даде съвет”. Всъщност първата колонка със съвети за родители е публикувана след 1690 г. Разбира се, все още не са намерени правилните отговори за всичко, но в наши дни има по-малко неща, за които родителите да се безпокоят, нали? Нека това да се има предвид и да е известно облекчение, съветват англичаните с намигване.
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари